Добромир Ганев: Моментът е златен за покупка на имот1

Добромир Ганев: Моментът е златен за покупка на имот

Варна е на първо място в страната по въведени в експлоатация жилищни сгради през третото тримесечие – 134. След нея са Пловдив със 77 сгради и Бургас и София със 76.

Със стоманобетонна конструкция са 73 % от въведените в експлоатация жилища през третото тримесечие на т.г. , а 23 % с тухлена.

Подходящ ли е моментът за покупка на недвижим имот и конюктурата на пазара, за Радио Варна коментира Добромир Ганев, председател на Националното сдружение "Недвижими имоти":

Какво се продава най-много в момента - семейни жилища, офиси или т.нар. спални, за които се говори напоследък?

Много анализи направихме в края на миналата година и началото на тази. Те бяха свързани с очакването, че Европейската централна банка ще повиши основните лихви. Не само, че това не се случи, а се случи намаление на тези лихви. Това подхрани пазара допълнително, тоест не видяхме някакъв рязък спад. Има все още ръст на цените в рамките на от 2 до 6 % в различните градове. В същото време сделките са в почти същия диапазон като обеми, в София дори има ръст от 6 %.

Има прогнози, че този ръст ще продължи в следващите две години, защото обемът на строителството също е голям.

Това е предлагането. Не е задължително това което се произведе, тоест ново строителство да бъде продадено. Напротив, това оказва натиск върху цените и дава по-добри възможности на купувачите. Всъщност купувачите в момента са в много златен период - от една страна в момента много голямо предлагане на строителна продукция, също така старо строителство, в същото време продължаващи ниски лихви, които стимулират пазара. Трябва да добавим и добрите макроикономически показатели - ръст на заплатите в големите градове, нисък ръст на безработица, много висок коефициент на заетост.

Т.г. има ръст и в броя на издадените разрешителни за строеж в големите градове. Презастрояването, обаче не компрометира ли добрата локация?

Понякога се получават подобни конфликти. Някои постановки в Закона за устройство на територията дават тази възможност. В повечето случаи това са законни сгради, но се използват вратички в този закон за да се прави по-високо застрояване, засенчват се сгради и средата става по-неблагоприятна. При всички положения има такива проблеми в поне няколко от по-големите градове, вкл. и в някои райони на Варна. Друг проблем е свързан с общинската инфраструктура и невъзможността на повечето от общините да финансират подобни тежки проекти.