Barnes Bulgaria представя: Станимира Янакиева и „Пътеводител на добрия вкус“1

Barnes Bulgaria представя: Станимира Янакиева и „Пътеводител на добрия вкус“

Станимира Янакиева e стилист, пътешественик, естет и автор на една книга, която е събрала много красота и art de vivre в себе си.

"Пътеводител на добрия вкус" е един наръчник за добър живот, в който Станимира събира места, впечатления, моменти, вкусове и аромати, които да Ви вдъхновят.
Здравей, Станимира! Добре дошла! В своята книга „Пътеводител на добрия вкус“ ти се представяш на читателите си като човек, чието ежедневие е изпълнено със създаването на красота във всичките й измерения. Защо това за теб е важно? 

Здравейте! Добрият вкус се възпитава! Като всяко нещо, което искаме да привлечем в нашия живот.

За мен създаването на красота е вид вътрешно отъждествяване, което показвам чрез различни проявления свързани с начина ми на живот. Според мен е жизнено необходимо да си даваме време за нас и всички заобикалящи ни красоти, а те са много и навсякъде, стига да имаме “очи” да ги видим и разпознаем. Много често си мислим, че в създаването й се изискват специални умения и знания, но всъщност това е нашето собствено възприемане на света, който е в нас и около нас. 

На кого би подарила „Пътеводител на добрия вкус“? Как си представяш човека, който ще го обикне като четиво?

Бих подарила този Пътеводител на всеки човек, който има желание да култивира добрия вкус на живот за себе си и за средата, в която избира да живее. Това е наръчник Must have, който показва и моята гледна точка за един по-естетически и пълноценен живот на утвърдени и доказани във времето традиции. Аз просто споделям моят път, моята гледна точка как съм стигнала до тук, но той е изключително полезен гид, който да ти служи като компас за естетика.
Читателят остава с впечатлението, че Франция е повлияла много на формирането на целия ти мироглед. Какво можем да научим от французите по отношение на хубавия живот?

Французите го наричат Savoir-vivre (зная как), или френската философия как да се живее добре и т.нар. Joie de vivre (радост от живота), която ни показва умението да се радваме на живота такъв, какъвто го създаваме за себе си. Те са истински бон вивани в изкуството да се наслаждават на живота. А ние може да научим от тях много. Аз съм една от тях и споделям техния път!

Коя е първата ти асоциация, когато чуеш „art de vivre“? Място ли е? Аромат? Напитка?

За мен изкуството като начин на живот е инфузия от най-добрите за нас качества разгледани през нашата призма за възприемане на хубаво, защото както изкуството, така и добрия вкус към живота е изключително индивидуално и абстрактно виждане. Да, може да е дестинация, което да ни вдъхновява, може да е любим аромат, който да обожаваме, напитка, която да ни пренася на друго място ... може да бъде всичко!

Ние в Barnes разбираме добрия живот като страст към професията и усет за изключителното. Какво е добрият живот за теб?

За мен добрият живот е страст и вдъхновение! 
Така както вие давате на вашите клиенти най-доброто в областта на избор за жилище и гарантирате 100% качество заставайки зад вашите имоти.
Аз предлагам този щрих, който всеки да добави към своя избор как да избира да живее. 

Каква е твоята дефиниция за лукс?

Съвкупност от най-доброто на което сме способни! За мен лукса може да се изразява в красива дреха, аксесоар, място, което желая да посетя или на което да се върна, ястие... Но това е само в материален аспект. За мен лукс може да бъде и красива компания, разговор, който да ме накара да се почувствам специална. Лукса да си позволим разговор с нас самите, вътрешния диалог, който е най-дълбок и най-ценен. В ПЪТЕВОДИТЕЛ НА ДОБРИЯ ВКУС имам специална глава, която е посветена именно на това да се запознаем с нас самите, защото много пъти ние си мислим, че се познаваме, но до колко може да си позволим да бъдем честни със себе си? Това е много скъп лукс и също като един красив диамант, стойността му зависи от качеството.

Коя дума би искала да премахнеш в комуникациите във високия сегмент?

Не бих премахнала нищо, защото именно чрез комуникацията с другите ние разбираме същността и стойността на човека отсреща! Понякога забравяме, че всички ние сме простосмъртни и никой не е повече от другия. Наскоро завърших курс за етикет и добри обноски в швейцарския институт Villa Pierrefeu и там беше широко застъпена точно тази тема. Нивотo на добрите маниери в комуникацията си проличава с тези хора, които са по-нискостоящи от нас, т.е начина, по който се отнасяме с подчинените ни показва на какво ниво се намираме. 

Има ли определено поведение по време на социални събития, което ти се ще да спреш да виждаш?

Пошлостта във всичките й измерение. Винаги фалша и имитацията си проличават - от избора на дрехи до изкуствения “бон тон”.

Изкуството е важен аспект от формирането на цялостната ни култура и отношение към света. Споменаваш много знакови art пространства, които си посетила из Европа, кое от тях те промени?

Всяко едно място за мен отваря пространство за нови хоризонти. Европейското изкуство има на какво да ни учи стига да искаме това. Всички пространства, които съм описала в Пътеводителя са полета за личностно развитие. Вярвам, че изкуството във всичките му проявления е най-ценната инвестиция в нас и хората около нас. Под изкуство визирам и добрата храна, вино, дреха… в това число и изкуството на добрата комуникация!
Посветила си и цяла глава от „Пътеводител на добрия вкус“ на дома. Каква е представата ти за дом, отговарящ на добрия вкус?

Нашият дом отразява нашата същност. Ние сме това, което е нашето лично пространство. Умението да вкараш уют и индивидуален почерк в своя дом е представата ми за перфектно жилище.

Домът изпълнява ли възпитателна функция във формирането на светогледа на човек?

Домът показва кои сме ние. Нещо като ренген.

Кое е най-красивото място, на което си била?

Много са местата, които са ме вдъхновили. Разбира се, че има такива, които имат по-силно въздействие. Има места, има хора, които те карат да се чувстваш ''у дома''. Le Мas de Chabran e точно такова! В ПЪТЕВОДИТЕЛ НА ДОБРИЯ ВКУС описвам една част от тях, но първата спирка след издаването на книгата ме отведе в Прованс, която ме омагьоса със своя чар и магнетизъм. Le Мas de Chabran e дестинация, която те кара да се почувстваш специален и да благодариш, че имаш сетивата да й се насладиш. Познавам от много години Лилияна Атилова, която стои зад този архитектyрен шедьовър. Тя и нейният съпруг Ален Мейлан реновират изцяло това имение до най-малкия детайл, което датира от 1738 година. В сърцето на Франция се потапяш в свят, който напълно задоволява всяка твоя потребност. Красиви френски градини, фонтани, водни лилии...  Време да се наладиш на всичко, което те заобикаля. Дали ще избереш релакс около красив външен басейн, йога, да яздиш коне или сафари разходка до Камарг е въпрос на предпочитание. Аз предлагам всичките! Le Мas de Chabran ти предоставя тази хармония, която ти е необходима за да презаредим и да продължим напред. Ако искате да усетите изкуството на френското Art de vivre това е имението, която заслужава достойно двойно внимание.
Каква е препоръката ти за златни правила при обноските и етикета, които са приложими в обслужването във високия сегмент на недвижимите имоти?

Да избират този имот, който отговоря на техния стандарт и начин на живот, да отразява тяхната същност и темперамент. Домът трябва да ни хармонизира и да ни кара да се чувстваме “у дома”. Да не забравяме и тези акценти в интериора, които разкриват нашата същност. И не на последно място да се доверява на най-добрите консултанти в Barnes.